DANE KONTAKTOWE

Szkoła Podstawowa
im. Ignacego Łukasiewicza
w Czarnej

38-710 Czarna Górna 126

Sekretariat: 13 461 90 45
Dyrektor: 13 461 92 27

zssdyrektor1@gmail.com
Aktualności
XVIII Szkolny Festyn Świąteczny
XVIII SZKOLNY FESTYN ŚWIĄTECZNY


Napisali o nas: Szkolny Festyn Świąteczny w Czarnej ma już 18 lat!.

Zgodnie z corocznym zwyczajem tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli 12 grudnia 2019r. miał miejsce „Szkolny Festyn Świąteczny”. Jak zdążył dostrzec uważny czytelnik odbył się on już po raz osiemnasty. Zatem można śmiało stwierdzić, iż to wydarzenie stało się pełnoletnie. Z tej to właśnie okazji przygotowaliśmy niespodziankę, czyli tort urodzinowy, który był podziękowaniem dla wszystkich osób zaangażowanych w jego organizację i przebieg oraz uczestnictwo w nim.
Jesteśmy dumni, gdyż tego typu działanie podjęliśmy jako jedni z pierwszych i cały czas jest ono przez nas kontynuowane, stało się też już naszą szkolną i środowiskową tradycją. Przy okazji zauważyć pragniemy, iż byliśmy zapewne impulsem dla wielu szkół w okolicy, które poszły w nasze ślady.
Ta rocznica stała się przyczynkiem do podsumowania tego, co się dotychczas za sprawą tej inicjatywy wydarzyło, albowiem nie była to jedynie sztuka dla sztuki. To konkretne efekty będące wynikiem pracy wielu osób.
Pierwszy festyn świąteczny zorganizowany został w roku 2000 w odpowiedzi na apel Polskiej Akcji Humanitarnej. Środki, jakie udało nam się zebrać podczas trzech pierwszych festynów, przekazaliśmy PAH na akcję „Pajacyk” zajmującej się dofinansowaniem w szkołach posiłków dla uczniów, a z pomocy której w tamtym czasie korzystali również nasi uczniowie.
W kolejnych latach zebrane pieniądze przeznaczone zostały na potrzeby szkoły. Były to między innym takie inwestycje i działania jak:
• Remont i wyposażenie jadalni szkolnej (obejmujący malowanie, wymianę okienek do wydawania posiłków, założenie płytek, zakup stolików i taboretów. Wyposażenie świetlicy w sprzęt audiowizualny z telewizorem, DVD i konsolą do gier PS, zakup gier planszowych oraz materiałów plastycznych.
• Zakup sprzętu sportowego na halę.
• Poprawa bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych polegająca na założeniu taśm antypoślizgowych na schodach.
• Doposażenie pracowni szkolnych, które wzbogaciły się o ekran do projektora multimedialnego oraz odtwarzacz DVD.
• Z uzyskanych środków częściowo dofinansowywane zostało kółko malarskie.
• Dzięki nim zakupiony został sprzęt nagłaśniający, w tym wzmacniacz, kolumny, statywy, mikrofony oraz światła dyskotekowe, aparat fotograficzny wraz z osprzętem, który obecnie służy do obsługi wydarzeń szkolnych i ich rejestracji w stronie internetowej i facebooku szkoły.
• Zakupiony został stół do gry w piłkarzyki.
• Ponadto zamontowano automatyczny dzwonek szkolny, wymieniono okna w sali świetlicy dla dzieci starszych, wymieniono część oświetlenia w klasach, doposażono kuchnię szkolną.
• Przekazaliśmy także cały dochód jednego z festynów potrzebującej pomocy rodzinie z Czarnej Dolnej oraz wsparliśmy inną rodzinę będącą w potrzebie z przyczyn losowych.
• Oraz wiele innych rzeczy, które zatarły się w pamięci, a z pewnością były potrzebne i użyteczne.
Jak więc widać, staramy się, aby wszystkie zebrane pieniądze zostały dobrze wykorzystane i z pożytkiem dla wszystkich uczniów.
Zebrana w tym roku kwota to 5500 zł. Zostanie ona przeznaczona na zakup potrzebnych pomocy i sprzętów w celu uzupełnienia wyposażenia świetlicy dla dzieci młodszych, utworzenie tzw. „funduszu wycieczkowego” oraz na wpłatę na rzecz Fundacji św. Mikołaja, które to pieniądze powrócą do nas w postaci stypendiów dla naszych uczniów. Szkolny Festyn Świąteczny nie jest to jedynie okazja do zarabiania, ale przede wszystkim do wspólnego spotkania i działania. To integrowanie się naszej szkolnej i lokalnej społeczności. Co roku na to wydarzenie przybywa wielu gości, niektórzy z nich towarzyszą nam niemal od początku, to m.in. przedstawiciele lokalnych władz, liczni rodzice oraz mieszkańcy gminy Czarna, którzy w ten sposób doceniają ideę tego przedsięwzięcia. Trudno tu wymienić wszystkich, dlatego pragniemy podziękować każdej osobie, bez której zaangażowania, wsparcia oraz udziału, nic by się nie udało. Nazwiska wszystkich darczyńców jak zwykle zostały umieszczone na tzw. „Drzewku sponsorskim”. Dziękujemy wszystkim za dobro, jakie nam okazują, bo ono z pewnością powraca i obdarza jeszcze hojniej.
Podczas tegorocznego festynu przygotowaliśmy: stoiska ze świątecznymi ozdobami i kartkami oraz z książkami, kawiarenkę, kiermasz ciast. Nasi goście mogli posmakować dań kuchni świątecznej. Zbierane były fundusze na rzecz fundacji „Kasisi”, czyli pomoc dla dzieci w Afryce. Zaznaczyć warto, iż za udział w tej akcji otrzymaliśmy tytuł „Szkoły o złotym sercu”.
Odbył się także kiermasz - „Wszystko po 5 zł”. Każdy kupujący mógł stać się posiadaczem jednej z ośmiu nagród głównych, tj.
- 150 złotych w gotówce,
- 2 vouchery na pobyt dzienny (basen i jacuzzi) dla całej rodziny ufundowane przez Centrum Konferencyjno- Rekreacyjne „Perła Bieszczadów",
- 5 voucherów na „niepytanie” na dowolnie wybranej lekcji do wykorzystania w dowolnym semestrze do końca roku szkolnego,
- oraz buty (korki) Sławomira Peszko – byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej z jego autografem.
Kto chciał sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w świątecznym anturażu jako św. Mikołaj i jego pomocnik, miał do dyspozycji specjalną makietę. Ponieważ zmienione zostało miejsce organizacji całej imprezy i odbywała się ona po raz pierwszy na hali sportowej, ustawiono również stoły do ping-ponga. Czy taka koncepcja organizacji przypadła do gustu naszym gościom? Zobaczymy. Nieodłącznym elementem od samego organizacji festynu są rozgrywki sportowe, głównie gry zespołowe, które nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Odbywały się one dwa dni wcześniej, czyli 10 grudnia.
Nie byłoby oczywiście festynu bez części artystycznej. Tym razem nasi goście mieli możność obejrzeć program pod tytułem - „Aniołkowy chór” oraz jasełka w wykonaniu przedszkolaków i uczniów z klas młodszych. Zaś zgodnie z powiedzeniem, iż „muzyka łączy pokolenia i łagodzi obyczaje” rozpoczęło ją i zakończyło wspólne zaśpiewanie pastorałek o tematyce świątecznej.
Kończąc, pragnę w imieniu dyrekcji szkoły, rady rodziców, nauczycieli i uczniów raz jeszcze serdecznie wszystkim podziękować za ich wielkie serce, poświęcony czas oraz zaangażowanie i złożyć z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku - życzenia- wszelkiego dobra wokół nas i w naszych sercach, niech aniołowie niosą dobrą nowinę i towarzyszą nam w każdej chwili, byśmy w drodze do celu nigdy nie zbłądzili. Niech Dzieciątko Jezus zawsze błogosławi nam, nie tylko w dniu narodzin swych, ale przez rok cały rok.
Barbara Basiurka

Dodano: 15.12.2019 godz. 9:35:55
«- Nowsza wiadomość Starsza wiadomość -»
Dodaj komentarz
WYSZUKAJ NA STRONIE

Liczba odwiedzin: 115080 || Projekt i wykonanie strony: Marian Szutiak © 2009-2020