Świeto Niepodległości 2019

11 LISTOPADA w naszej miejscowości " ...bo wolność krzyżami się mierzy".
Dzień 11 listopada, począwszy od 1918 roku funkcjonuje w naszej narodowej historii jako dzień odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Jednak ciągle pamiętamy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że tę wolność musimy pielęgnować, zabiegać o nią, podejmować wyzwania w imię utrzymania jej, zachowania dla przyszłych pokoleń. Jednym ze sposobów podkreślania wartości bycia wolnym jest pamięć o bohaterach, o tych, którzy życie swe oddali, aby Polska umiała znów żyć. Naszym obowiązkiem jest uczyć młode pokolenia, przekazywać im wiedzę i budzić szacunek dla bohaterów narodowych, rozwijać poczucie patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem, by potrafili zawsze powiedzieć, że Polak to brzmi dumnie. Od wielu lat uczniowie naszej szkoły przy wsparciu nauczycieli przygotowują z okazji tego narodowego święta akademię środowiskową. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym mieszkańcy przechodzą do sali GOK- u, by przeżyć chwile refleksji o Polsce i jej dziejach. W tym roku motywem przewodnim był cytat pochodzący z pieśni Czerwone maki - " bo wolność krzyżami się mierzy". Uczniowie opowiedzieli dramatyczne dzieje naszej Ojczyzny od 1918 aż do 1989 roku poprzez recytację utworów poetyckich i śpiew patriotycznych pieśni. W przedstawieniu uczestniczyli także absolwenci naszej szkoły, obecnie uczniowie szkół średnich, co pozwala sądzić, że udział w takich uroczystościach jest dla nich ważny, że noszą oni w swoich sercach Polskę i są dumni z bycia Polakiem.
Maria Zając

Dodano: 12.11.2019 godz. 13:09:32