Uroczyste zarchiwizowanie sztandaru Gimnazjum im. prof. Stefana Myczkowskiego.

Podczas uroczystości zakończenia nauki przez absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej odbyło się zarchiwizowanie sztandaru Gimnazjum im. prof. Stefana Myczkowskiego w Czarnej.

Profesor Stefan Myczkowski - ur. 14 lipca 1923r. w Jankowicach koło Jarosławia, zmarł 6 czerwca 1977r. – profesor botaniki leśnej i ekologii lasu na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie oraz w Zakładzie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Wiosną 2003r. dyrektor szkoły - pani Danuta Kornaga wystąpiła do Rady Gminy Czarna z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia nowej szkole, którą wówczas było gimnazjum. Uchwała została podjęta i imię nadane. Przewodniczącym Rady Gminy był pan Mieczysław Kaźmierczyk, wójtem gminy – pan Władysław Podraza.

10 czerwca 2003r. w kościele parafialnym w Czarnej odbyła się uroczysta msza święta związana z poświęceniem sztandaru i nadaniem imienia gimnazjum. Uroczystości w kościele celebrował Proboszcz Parafii ksiądz Ryszard Śnieżek. Sztandar szkole został przekazany przez Radę Rodziców oraz Nadleśnictwo Lutowiska reprezentowane przez przewodniczącą Rady Rodziców panią Alinę Bożejewicz, pracowników nadleśnictwa - pana Tadeusza Magusiaka oraz Panią Lucynę Gniazdowską – Dziura. W uroczystościach uczestniczyli pani Agnieszka Myczkowska – wdowa po Patronie oraz ich syn – prof. Zbigniew Myczkowski. W tym dniu w szkole odbyła się wielka uroczystość związana z nadaniem jej pewnej tożsamości i tworzeniem własnego ceremoniału i tradycji.

W czasie 16 lat od nadania tego zaszczytnego tytułu gimnazjum – Patron Prof. Stefan Myczkowski był bohaterem wielu wydarzeń i uroczystości, a sztandar uświetniał wszystkie wydarzenia, które były związane z ceremoniałem szkolnym, gminnym, kościelnym, czy środowiskowym.

Wielkim wyróżnieniem dla nas była współpraca z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Naukowcy tej uczelni również związani z postacią Profesora upamiętnili jego imieniem jeden z wydziałów studiów podyplomowych oraz jedną z auli swojego uniwersytetu. Odbyło się to 29 listopada 2013r. w Krakowie podczas uroczystości nadania imienia prof. Stefana Myczkowskiego sali wykładowej nr 3 Wydziału Leśnego. Braliśmy w tym czynny udział, w czym wspomagał nas, jak i w wielu innych działaniach, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska – pan Marek Bajda.

Nasz sztandar, nazwa szkoły – Gimnazjum im. prof. Stefana Myczkowskiego w Czarnej - wielokrotnie była wymieniana na równi z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i Nadleśnictwem Lutowiska, choćby 10 października 2014 roku w Sękowcu, u wejścia do rezerwatu „Hulskie”, gdzie odbyła się piękna uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci profesora Stefana Myczkowskiego, pioniera polskiej ekologii, który swoim życiem, postawą i działalnością zasłużył na pamięć potomnych. W scenerii złotej bieszczadzkiej jesieni zgromadzili się tego dnia przede wszystkim gospodarze – pracownicy Nadleśnictwa Lutowiska, zaproszeni goście oraz uczniowie wraz z nauczycielami z Gimnazjum im. prof. Stefana Myczkowskiego w Czarnej.

Profesor Stefan Myczkowski był nieprzeciętną osobowością. Miłował swą Ojczyznę, był wielkim patriotą, kochał ojczystą przyrodę, szanował każdego człowieka, a przede wszystkim był człowiekiem głębokiej wiary w Pana Boga i mimo czasów, w których żył, nigdy nie odszedł od kościoła. Profesor Myczkowski to dla nas wzór do naśladowania - byśmy zawsze byli dumni z bycia Polakami, byśmy się wzajemnie szanowali, byśmy wytrwale dążyli do celu, szanowali świat i przyrodę, która nas otacza.

Pomimo zarchiwizowania sztandaru z powodu wygaszenia gimnazjum profesor Stefan Myczkowski pozostanie w naszej szkole jako patron Szkolnej Izby Przyrodniczej, która istnieje od 2007r.
Profesor Stefan Myczkowski, Jego dorobek naukowy, siła charakteru i działalność na stałe wpisuje się w to miejsce – w naszą szkołę – i wspólnie z patronem szkoły podstawowej Ignacym Łukasiewiczem będzie dla nas wzorem do naśladowania.
Dodano: 28.06.2019 godz. 20:58:33